W trakcie przeróbek po raz kolejny
Kategorie: Wszystkie | Linki | O mnie | Od kuchni | Polecam | Szablony
RSS
czwartek, 24 stycznia 2008

Postanowiłam dołożyć swoją cegiełkę do zbioru porad w jaki sposób można samodzielnie poprawić wygląd swojego bloga.

Jednak nie znajdziesz tu rzeczy które były opisywane już wielokrotnie.

Nie będę pisać ani o tym co jest czym w CSS, ani jak to na Bloxie wygląda. Ten temat był poruszany już wielokrotnie. Zaiteresowanych odsyłam do:

  • Taishy - w ulubinoych sekcja pytania - tu możesz znaleźć odpowiedzi na konkretne pytania w jaki sposób można np. wstawić zdjęcie, zmienić wielkość liter, wstawić obrazek w tło itp.
  • Kate_mac - na swoim blogu w sekcji oczywistości kapitalnie opisuje co jest czym w CSS Bloxowym i do czego służy
  • CSS Blox - kolejne porady
  • Blox wiki - jak wyżej
  • Irytka - w zmaganiach -też można się wiele nauczyć

Mnie interesuje jedynie estetyka.

Wiele rzeczy ma wpływ na to w jaki sposób będzie wyglądać nasz blog. Począwszy od ilości dodatków, długośći tytułu ilości kategorii po grafikę. Tym ostatnim chę się dzisiaj zająć.

Nic mnie osobiście nie drażni bardziej jak wystające ze szpalty zdjęcia. Ani to ładne ani estetyczne. Powoduje brzydkie rozciąganie bloga w poziomie.

Jak tego uniknąć?

Można to zrobić na dwa spsoby:

  1. starać się nie publikować zdjęć o szerokośći większej niż szeroka szpalta. No dobrze ale jak to sprawdzić? Wystarczy wejść w CSS by sprawdzić jak szeroką szpaltę mamy do dyspozycji. Zapis znajdziemy w sekcji #BlogSzerokaSzpalta to co nas interesuje to wartość width. Różne szablony mają rożne ustawienia tej szpalty załóżmy, że wartość dla naszego szablonu wynosi width:450px. Co to znaczy? Prosty przykład. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie pakował do pudełka o wymiarach 20cm/30cm ksiązki o wymiarach 40cm/50cm. Dlaczego? wiadomo karton się podrze i książka będzie z niego brzydko wystawać. Ta sama zasada dotyczy Szerokiej szpalty. Jeżeli szerokość wstawianych zdjęć będzie większa niż 420px (zostawmy te 30px na ramkę i ewentualne paddingi ) zdjęcie będzie z niej wystawać. Najprostszym sposobem na to jest skalowanie obrazu. Można to zrobić za pomocą programu graficznego tu polecam Gimpa , lub przeglądarki np. IrfanView . Obydwie aplikacje są bezpłatne. Za pomocą tych programów (lub innych, wiadomo, że jeśli masz już zainstalowany program graficzny drugi Ci nie będzie potrzebny )można przeskalować zjęcie do potrzebnych nam wymiarów, przed dodaniem go do zasobów bloga. Proste prawda?
  2. Druga opcja, jeśli jednak nie chce się tych zdjęć przerabiać. Zmiana ustawień bloga. Zacząć należy od zwiększenia szerokości, ale tym zajmiemy się następnym razem.

 

poniedziałek, 21 stycznia 2008

Od wczoraj jak może niektórzy zauważyli ;) szablon na moim blogu przechodzi metamorfozy. Myślę, że w końcu udało mi się  zrobić go w taki sposób w jaki chciałam. Oczywiście wymaga jeszcze małych poprawek. Top muszę zrobić jeszcze raz, napis na obecnym za bardzo idzie w lewą stronę , ale generalnie jest ok.

Co najważniejsze, to udało mi się stworzyć pozory trzyszpaltowego szablonu opartego na dwu szpaltach :))

Podstawą jest nadal Kubrick, a efekt przeniesienia wąskiej szpalty na lewą stronę uzyskałam przez marginesy.

Mam nadzieję, że obecna szata przypadnie Wam do gustu. Wszystkie opinie o jej wyglądzie jak najbardziej mile widziane. 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13
statystyka